
Nasza pielgrzymka
Każdy z nas ma swoje szczególne miejsca: sanktuaria, małe kapliczki, miejsca kultu świętych… W tych miejscach czerpiemy siły i radość, moc ducha i wytrwałość w codziennych trudach. Co jakiś czas udajemy się na pielgrzymkę do takich miejsc, aby umocnionym wrócić do codziennych obowiązków. 28 września udałyśmy się do trzech wyjątkowych dla nas miejsc: Sanktuarium św. Karola w Niepołomicach, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i nowo wybudowanego Centrum św. Jana Pawła II.
Święty Karol – „pierwszy w Polsce”
Niepołomice stały się jednym z pierwszych miejsc kultu św. Karola Boromeusza w Polsce. Stało się to dzięki cudownemu uzdrowieniu, którego doznała w pierwszych dziesiątkach XVII wieku żona niepołomickiego Jana Ruszcza Branickiego – Anna. Jak podają kroniki, paraliż objął obie nogi, przykuł do łóżka, a cierpienia wycieńczały cały organizm. Anna poleca swemu dworzaninowi Janowi Rinaldi pojechać do rodzinnych Włoch i przywieźć obraz tego, którego przemożne orędownictwo ożywiało religijne życie Europy. Obraz Sługi Bożego Karola Boromeusza zostaje przywieziony na zamek, a żywa wiara nagrodzona niezwykłym wydarzeniem. Anna Branicka zostaje cudownie uzdrowiona tak, że 1 listopada 1604 r. może bez pomocy kul iść w procesji z obrazem do parafialnego kościoła. Od tamtej pory obraz zostaje umieszczony w parafialnym kościele, a wkrótce zasłynął łaskami. Do dnia dzisiejszego przybywają tu pielgrzymi i wypraszają łaski za wstawiennictwem św. Karola.
To miejsce jest nam szczególnie bliskie, ponieważ, jako Siostry Miłosierdzia, nacodzień chcemy naśladować naszego Patrona w jego oddaniu się służbie Bogu i człowiekowi. W niepołomickiej kaplicy, w której teraz znajduje się cudowny obraz, modliłyśmy się za całe nasze Zgromadzenie i tych wszystkich, których Bóg polecił naszej opiece. Dziękowałyśmy również podczas Eucharystii za wszystkie łaski, których Bóg udzielił nam za wstawiennictwem św. Karola.
Wezwane do miłosierdzia
Drugim szczególnym miejscem jest dla nas Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Jako Siostry Boromeuszki jesteśmy wezwane przez Boga do głoszenia Miłosierdzia Bożego na całym świecie i do szczególnej posługi miłosierdzia. Zewnętrznym wyrazem tego jest czwarty ślub – ślub miłosierdzia – który składa każda siostra podczas profesji zakonnej. W kaplicy Cudownego Obrazu Jezusa Miłosiernego wraz ze wszystkimi pielgrzymami modliłyśmy się w Godzinie Miłosierdzia, wypraszając u Boga potrzebne łaski dla wszystkich, których nam powierzył. To miejsce i przykład życia św. s. Faustyny porusza naszą „wyobraźnię miłosierdzia” i pociąga do bardziej ofiarnego oddania się Bogu.
Nie lękajcie się!
Trzecim i ostatnim punktem naszej pielgrzymki było Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach. Jest to wyjątkowe miejsce dla każdego chrześcijanina, ponieważ tutaj ze szczególną mocą wybrzmiewa przesłanie Ojca Świętego – „Nie lękajcie się!’. Relikwie krwi świętego, zakrwawiona sutanna Papieża po zamachu 13 maja 1981 roku, liczne pamiątki i kaplice – to wszystko jest niezwykłym świadectwem mocy wiary i odwagi głoszenia Królestwa Bożego, które miał w sobie św. Jan Paweł II. W Kaplicy Kapłańskiej przed Najświętszym Sakramentem polecałyśmy Bogu wszystkich kapłanów, aby za wstawiennictwem tego niesamowitego Papieża, by mieli w sobie odwagę do głoszenia Dobrej Nowiny.
Dziękujemy wszystkim, którzy zorganizowali tę pielgrzymkę!