Pielgrzymka do Medjugorie

Pielgrzymka do Medjugorie

W dniach od 09 września do 16 września wybraliśmy się na pielgrzymkę do Medjugorie w Bośni i Hercegowinie.  Długą podróż autokarem umiliły nam przepiękne i malownicze krajobrazy.

Swój pobyt w Medjugorie rozpoczęliśmy modlitwą. Tak jak każdego kolejnego dnia, uczestniczyliśmy w międzynarodowej Eucharystii i wieczornej Adoracji. Było to niezapomniane doświadczenie wspólnoty Kościoła. Liczne rzesze wiernych z różnych stron świata, modlących się w różnych językach, a mimo to czuło się jedność. Wzruszenie i radość budził widok wciąż powiększającego się tłumu czekającego na spowiedź.

Drugiego dnia poszliśmy na górę Križevac. Podejście było niełatwe, a dla niektórych uczestników pielgrzymki nawet bardzo trudne. Ale siły potrzebne do pokonania trasy czerpaliśmy z modlitwy Drogi Krzyżowej, którą odprawiliśmy w drodze na szczyt. Była to też okazja do licznych uczynków miłosierdzia, tak żeby nikt nie został pozostawiony sam sobie, we wspólnocie siła. Na szczycie jest ogromny krzyż, wzniesiony w 1933 r. na pamiątkę 1900 rocznicy męki Jezusa.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od wizyty we Wspólnocie Błogosławieństw, gdzie s. Miriam wygłosiła nam katechezę, której tematem przewodnim była Maryja i zawierzenie się Jej  matczynemu sercu.  Następnie wyruszyliśmy na Górę Podbro, miejsce pierwszych objawień. W trakcie wspinaczki towarzyszyła nam modlitwa różańcowa.

Zwiedziliśmy Dubrownik nazywany „Perłą Adriatyku”, którego  starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mogliśmy podziwiać niezwykłą architekturę i malownicze uliczki otoczone ogromnym murem obronnym, a to wszystko znajduje się na skalistym wybrzeżu.

Udaliśmy się również do Mostaru, miasta położonego po obu stronach rzeki Neretwy, połączonego kamiennym mostem wpisanym na listę UNESCO. Przepiękna architektura starej części miasta, urzekała na każdym kroku.  Kolejnym punktem były wodospady Kravica, gdzie zimna górska woda spływająca z licznych wodospadów tworzy piękne jeziorko. Idealne miejsce na wypoczynek  czy kąpiel.

Medjugorie to szczególne miejsce, którego klimat sprzyja modlitwie i odnajdywaniu Boga na nowo.

fb-share-icon