
- Lilianna Sicińska
- 2025-03-18
- 11:34
Matka Generalna naszego Zgromadzenia, S.M. Natanaela Dziubata SMCB podpisała w dniu 18 marca 2025 roku, w Urzędzie Miejskim w Trzebnicy, List Intencyjny, który inicjuje współpracę na rzecz promocji atrakcji turystycznych i wydarzeń oraz w Gminie Trzebnica. List podpisany został przez władze gminy oraz instytucje i firmy działające na rzecz promocji Gminy i regionu.
Klasztor w Trzebnicy – Dom Generalny Sióstr Boromeuszek, stanowi znaczącą część Zespołu Dawnego Opactwa Cysterek, założonego w tym miejscu w 1202 r. przez władców Śląska, książęcą parę św. Jadwigę Śląską księżną Śląska i jej męża Henryka Brodatego księcia Śląska.
Od 164 lat właścicielkami tego klasztoru są Siostry Boromeuszki, które to miejsce wybrały na Dom Generalny całego Zgromadzenia, przejmując i pielęgnując odtąd spuściznę św. Jadwigi Śląskiej i mniszek cysterek.
Od 4 lipca 2014 roku Pocysterski Klasztor wraz z Bazyliką pw. św. Bartłomieja i św. Jadwigi Śląskiej – dawny kościół cysterek) jest wpisany do rejestru narodowych Pomników Historii jako Zespół Dawnego Opactwa Cysterek w Trzebnicy, stanowiąc niezwykle cenne dziedzictwo historyczne całego regionu, Śląska i Polski.
Troska i dbałość o Klasztor z jego budynkami pomocniczymi i otaczającym go ogrodem jest naszą codziennością od wielu pokoleń, od ponad 165 lat.
Promocja Klasztoru i dziedzictwa materialnego i niematerialnego, jakim ten Pomnik Historii oraz szeroko rozumiana troska o Klasztor jest codziennością Sióstr Boromeuszek od ponad 164 lat, od kiedy przybyły tu nasze pierwsze Siostry.
To także najważniejszy cel założonej w 2011 roku Fundacji dla Ratowania Klasztoru Św. Jadwigi Śląskiej „By służyć”, która od blisko 15 lat działa przy tym klasztorze.
Fundacja Fundacji dla Ratowania Klasztoru Św. Jadwigi Śląskiej „By służyć” realizuje swoje cele poprzez:
- współpracę z Zarządem Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy w zakresie ustalania planu działania, rozwiązywania bieżących problemów związanych z utrzymaniem i remontami budynków zespołu klasztornego, z naciskiem na budynek główny – pocysterski klasztor;
- analizę ogłaszanych programów pod kątem możliwości pozyskania dotacji na wykonanie prac remontowych i konserwatorskich;
- organizowanie i współorganizowanie wraz z Kongregacją Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza wydarzeń kulturalnych w klasztorze;
- współpracę z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytów, Samorządami, organizacjami pozarządowym oraz przedstawicielami świata nauki, kultury i biznesu oraz innymi podmiotami w zakresie utrzymania, rewitalizacją i pracami remontowymi obiektów pocysterskiego zespołu klasztornego w Trzebnicy;
- promocję dziedzictwa kulturowego dawnego opactwa cysterek w Trzebnicy, pierwszego klasztoru żeńskiego ziemiach polskich.
Fot. Urząd Gminy Trzebnica