V Majówka w ogrodach klasztornych

V Majówka w ogrodach klasztornych

Miłość w ogrodach klasztornych

22 maja 2016 r. – Piąta już Majówka w pocysterskim klasztorze Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy pod hasłem „Dzieła Miłości” przyciągnęła tłumy gości.

Co złożyło się na tak duże zainteresowanie tegoroczną „majówką”?
Zapytani o to Goście mówili: „przede wszystkim bogaty i różnorodny program kulturalny, niesamowita scenografia, tajemnice oraz  klimat murów i ogrodów klasztornych oraz gościnność i wielkie serce Sióstr Boromeuszek”. Pod drzewami oraz na polanie ogrodowej biesiadowały całe rodziny delektując się smakołykami kuchni klasztornej.

Organizatorzy: Fundacja dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej „By służyć”; Kongregacja Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy oraz Gmina Trzebnica przygotowali program artystyczny zarówno dla dorosłych
jak i dla dzieci, w tym: konkursy i zabawy, które odbywały się na scenie oraz na polanie ogrodowej. Wielką atrakcją dla najmłodszych był „Wóz strażacki”. Na olbrzymiej plenerowej tablicy całe Rodziny malowały  i opisywały miłość jako najważniejszą wartość w życiu człowieka.

Przebywający po raz pierwszy w klasztorze Goście mogli zwiedzić muzeum klasztorne  oraz nowo odkryte XIII w. cellarium klasztorne z pierwszej fazy wznoszenia opactwa.

W Sali Marii odbyło się, jak zwykle, seminarium – w tym roku poświęcone dziełom  Miłosierdzia prowadzonym przez Siostry Boromeuszki oraz 45 rocznicy operacji przyszycia pierwszej ręki prowadzone przez świadków wydarzenia.

Natomiast niesamowite wnętrze letniej galerii klasztornej – „Starej Wozowni Klasztornej” tym razem wypełniły dzieła o Miłości, dzieci i młodzieży, pełne głębokich przesłań,  nadesłane z całej Polski na konkurs plastyczny zorganizowany przez Fundację dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi  Śląskiej „By służyć”.

Wystawę pokonkursową otworzył J.E O. Bp. Jacek Kiciński oraz Organizatorzy Majówki.  Ojciec Biskup Jacek oglądając prace rzekł: ”teraz dorośli mogą wcielać w życie to co dzieci namalowały”. Wręczone zostały nagrody, wyróżnienia i dyplomy ufundowane przez sponsorów. Dodatkowo cztery prace zostały wytypowane do nagród publiczności.

Na scenie plenerowej u stóp barokowego klasztoru, z widokiem na Gotycką Kaplicę św. Jadwigi oraz na Winną Górę wystąpili: Zespół Ludowy „ Strzeszowianki”, Zespół dziecięcy „Maciejki” oraz Gwiazda wieczoru –  Magda Anioł z Zespołem. Występ Artystki był również wielkim świadectwem „Dzieł miłości”.

Majówka Klasztorna nie mogłaby się odbyć bez Majówki Maryjnej. Już po raz  kolejny nastrojowy orszak z lampionami powędrował do Matki Bożej Pszennej – pod platanami.

V  Majówka za nami, a my już dzisiaj serdecznie zapraszamy Wszystkich Sympatyków Pocysterskiego Klasztoru w Trzebnicy oraz czcicieli Św. Jadwigi Śląskiej na kolejną –  Szóstą Majówkę w Ogrodach klasztornych – w maju 2017 r. To będzie piękna majówka bo i rok  szczególny – 750 rocznica kanonizacji Świętej, która ostatnie lata swojego życia, po śmieci męża – Henryka Brodatego,  spędziła w klasztorze trzebnickim.

Do zobaczenia za Rok!

Krystyna Klamińska

 

 

 

 

 

 

fb-share-icon