VI Majówka w Ogrodach Klasztornych

VI Majówka w Ogrodach Klasztornych

21 maja już po raz VI przeżywaliśmy Majówkę w niezwykłym plenerze naszych klasztornych ogrodów. Tegoroczna Majówka była związana z przypadającą w tym roku 750 rocznicą kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej i obchodzonym w naszej diecezji rokiem jadwiżańskim. Tak, więc nawiązań do tej niezwykłej świętej nie mogło zabraknąć.
Odwiedziły nas całe rodziny. Można było posiedzieć lub pospacerować przy muzyce zespołu Gieni Dutki, a następnie s. Otylii. Zjeść coś z naszych wyrobów klasztornych. Nie zabrakło też gier i zabaw dla dzieci. Była ogromna Szafa św. Jadwigi, ze strojami nawiązujących do czasów świętej, gdzie wszyscy chętni mogli wejść i znaleźć coś dla siebie. Dzieci chętnie się przebierały, aby stanąć do konkursu na najlepszy strój.
W Sali Marii odbyły się Rozmowy o św. Jadwidze Śląskiej, gdzie swoje wykłady mieli ks. prof. Waldemar Graczyk, prof. Jolanta Marszalska i dr Anna Sutowicz. Młodsi uczestnicy mogli dowiedzieć się czegoś więcej o św. Jadwidze, spacerując po ścieżkach edukacyjnych.
W starej wozowni klasztornej już po raz V odbyła się wystawa artystyczna „Dziedzictwo św. Jadwigi Śląskiej”. Można było obejrzeć przepiękne dzieła takich artystów jak: Hubert Bujak, Marina Czajkowska, Marek Gołębiewski, Krzysztof Hejmej, Joanna Hazuka, Paweł Jaszczuk, Dorota Łuczewska, Ewa Mroczek, Barbara Siomkajło oraz Beta i Roman Szynol.
Wieczorem rozpoczął się spektakl „In Via Hedvigem” w reżyserii Yoli Wesołowskiej, do którego również napisała scenariusz. Kompozycje muzyczne i muzykę na żywo tworzył  Stan Michalak. Spektakl inspirowany jest powieścią historyczną Renaty Schumann „Wspaniała Niewiasta – Życie świętej Jadwigi Śląskiej”.

 

fb-share-icon