Order dla Kongregacji Sióstr Boromeuszek

Obecne w Szczecinie od 1867 roku Siostry Boromeuszki znane są w tym mieście ze swojej działalności na rzecz chorych i potrzebujących. W początkach ubiegłego stulecia reagując na społeczne potrzeby tego miasta wybudowały w Szczecinie nowoczesny ówcześnie Szpital, w którym posługiwały chorym i potrzebującym aż do 1945 roku.

Współcześnie Siostry zaangażowały się we współpracę z Instytutem Medycznym im. Jana Pawła II, który kontynuując dzieło Sióstr prowadzi obecnie Szpital Rehabilitacyjny im. Św. Karola Boromeusza w budynkach ufundowanych i zbudowanych przed laty właśnie przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza.

W uznaniu prowadzonej przez Boromeuszki od przeszło stu lat działalności w Szczecinie, 15 listopada 2023 r. s. Natanaela Dziubata SMCB – Matka Generalna Zgromadzenia została odznaczona Orderem Świętego Karola Boromeusza. Order wręczali Dyrektor Instytutu Medycznego im. Jana Pawła II w Szczecinie wraz z Dyrektor Szpitala Rehabilitacyjnego im. Św. Karola Boromeusza. Orderem został również uhonorowany ks. dr. Grzegorz Harasimiak. Wręczenie orderu Świętego Karola odbyło się wraz z odsłonięciem tablicy upamiętniającej początki tego Szpitala, w obecności metropolity szczecińsko-kamieńskiego arcybiskupa Andrzeja Dzięgi oraz delegacji Sióstr z Kongregacji Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy.

Matka Natanaela dziękując za przyznanie odznaczenia powiedziała, że przyjmuje je w imieniu wszystkich Sióstr, które wybudowały szczeciński szpital i cały kompleks służący chorym i potrzebującym oraz pamięci tych wszystkich Sióstr, które w tym miejscu pracowały, oddając ofiarnie swoje życie w posłudze miłosierdzia.

do góry