Historyczny habit Sióstr Boromeuszek w Szczecinie

15 listopada 2023 r. w pomieszczeniach Szpitala Rehabilitacyjnego im. św. Karola Boromeusza w Szczecinie pojawiła się gablota, w której prezentuje się habit Siostry Boromeuszki z czasów działalności szczecińskiego szpitala Sióstr Boromeuszek. Oprócz habitu w gablocie znalazły się instrumenty pielęgniarskie i medyczne – typowe dla tych, używanych w początkach XX wieku.

– Wierzymy, że są to narzędzia mające przeszło sto lat, i że korzystano z nich właśnie przy zabiegach przeprowadzanych w tym szpitalu – mówiła podczas spotkania s. Natanaela Dziubata SMCB – Przełożona Generalna Sióstr Miłosierdzia Bożego św. Karola Boromeusza w Trzebnicy. – Są to eksponaty pochodzące z naszego Muzeum w Trzebnicy, ale z radością przekazałyśmy je do Szpitala w Szczecinie.

Historyczny habit boromeuszki z czasów przedsoborowych został uszyty przez s. Teodozję z trzebnickiej wspólnoty Sióstr Miłosierdzia. Habit wiernie oddaje wygląd boromeuszek, które posługiwały w Szczecinie. Poświęcenia gabloty z historycznymi artefaktami dokonał metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga.

do góry